Časté dotazy zákazníků

V případě určení potřebného výkonu je vždy nejlepší obrátit se na profesionály, kteří potřebný výkon spočítají přesně na základě tepelných ztrát a dalších veličin. Určení správného výkonu je při výběru krbové vložky nebo kamen to nejdůležitější a rozhodně to nedoporučujeme podceňovat. Čistě orientačně můžeme počítat u hůře izolovaného domu, že 1 m³ vytopí 50 W, u dobře izolované novostavby 25 W a v rekreačních objektech (chalupy atd.) 80 W.
Externí přívod vzduchu se doporučuje hlavně v novostavbách, tzv. pasivních nebo eko-domech. Kamna pro správné hoření potřebují dostatečný přívod vzduchu a v moderních, dobře utěsněných stavbách, se může stát, že si kamna budou brát vzduch z vnitřního prostoru, dokud vzduch „nedojde“. Kamna poté nehoří tak jak mají a i v objektu se hůře dýchá. Problém může být i s digestoří, která může v některých případech „přetáhnout“ tah komína a kamna poté začnou kouřit do místnosti. Ve starších a ne dobře utěsněných prostorech je rekuperace vzduchu způsobená netěsnostmi oken, dveří atd. natolik velká, že kamna mají vždy dostatek vzduchu, bez toho, aniž by se musel přivádět vzduch odjinud.
S manuální regulací ovládáte klapku na přívodu vzduchu pomocí táhla (od sebe – k sobě). U základní/elektronické regulace ovládáte klapku na přívodu vzduchu taktéž manuálně, ale za pomoci potenciometru na přední straně kamen (doleva – doprava). Pohyb potenciometru se pak skrze servomotor promítne do polohy klapky. Základní/elektronická regulace navíc pomocí teplotního čidla měří teplotu vody ve výměníku a v případě zvýšení teploty ve výměníku automaticky zavře klapku na přívodu vzduchu a upozorňuje o přetopení pomocí akustického signálu.
Samozřejmě, jako výrobci máme veškeré náhradní díly k našim výrobkům k dispozici. Jakýkoli náhradní díl můžete poptávat na e-mailu info@hsflamingo.cz.
Naše kamna jsou konstruovány jen na topení dřevem a dřevěnými briketami. Použitím uhlí nebo hnědouhelných briket můžete přijít o záruku a v horším případě můžete přetopením nenávratně poškodit kamna.
Vždy záleží na okolnostech. Hlavně na množství a typu paliva, dále také na množství přivedeného vzduchu a také na tahu komína. V případě použití tvrdého dřeva a přivřeného přívodu vzduchu můžou kamna hořet i 8 hodin.
Pokud kamna kouří do místnosti, většinou bývá problém s příliš malým tahem komína. Pokud je malý tah komína, není schopen „vytáhnout“ nahromaděné spaliny ve spalovací komoře. Dalším problémem může být chybně prováděné přikládání. Dle návodu se přikládá, až když palivo nehoří silným plamenem a vždy se dvířka musí nejdříve jen trochu pootevřít, aby se vyrovnaly tlaky, a poté můžete přiložit. Všechny naše kamna a krbové vložky potřebují pro bezchybnou funkci tah komínu minimálně 12 Pa. Tah komínu s připojenými kamny Vám změří kominík.
Problém bývá nejčastěji v nedosušeném palivu. Palivo by nikdy nemělo obsahovat více jak 20% vlhkosti. Problém může ale způsobovat také malý tah komínu, který není schopný přisát si dostatečné množství vzduchu pro správnou funkci oplachu skla. Dalším problémem může být staré těsnění dvířek a skla, které se po čase „vymačká“ a způsobuje, že si kamna přisávají vzduch skrze dvířka.
Naše krbová kamna a vložky mají naši obchodní partneři vystavené na svých prodejnách po celé České republice. Seznam našich partnerů naleznete v sekci PRODEJCI. Naše výrobky si můžete také prohlédnout v naší firemní prodejně v Broumově – otevřeno máme každý všední den od 8:00 do 16:30.
Při koupi kamen, kde není komínová klapka součástí konstrukce, vždy doporučujeme tento prvek zařadit do kouřovodu. Tato klapka Vám poté pomáhá lépe regulovat tah komína a tím pádem i hoření v kamnech a vložkách. Dalším řešením je regulátor komínového tahu, který si reguluje tah v komíně automaticky dle nastavené hodnoty. Regulátory fungují na velmi jednoduchém základě a jsou cenově dostupné.
Všechny naše výrobky s teplovodním výměníkem standardně obsahují vychlazovací smyčku. K zapojení chladící smyčky potřebujete ke kamnům/vložce přívod vody z vodovodu a případně odvod do odpadu. Je také potřeba zakoupit termostatický bezpečnostní ventil, který na základě naměřené teploty ve výměníku pouští do smyčky studenou vodu.
Obecně se redukování průměru vývodu spalin z kamen/vložek nedoporučuje, protože takovéto redukování může mít za následek drastické snížení komínového tahu a tím pádem i nedostačující tah pro správnou funkci topidla. V některých případech je ale toto redukování možné, ale až po konzultaci s profesionálem (kominík/topenář).
Těsnící šňůry se mění v závislosti na jejich stavu. Některé těsnící šňůry se běžně mění každou topnou sezonu, některé vydrží třeba i pět let. Důležité je přesvědčit se, zda těsnící šňůra opravdu řádně těsní – to můžete udělat například tak, že vezmete list papíru a zkusíte ho do dvířek zavřít. Pokud šňůra funguje tak, jak má, nepůjde papír vytáhnout, protože ho bude držet šňůra o korpus topidla. Výměnu těsnící šňůru provedeme tak, že staré těsnění vyndáme, očistíme případné zbytky tmelu nebo lepidla a nečistot, řádně odmastíme, naneseme nové lepidlo a „zamačkáme“ do drážek novou těsnící šňůru, poté necháme vytvrdnout lepidlo dle pokynů výrobce.
Ve vložkách a kamnech opatřených teplovodním výměníkem je zakázáno topit, když není napuštěný teplovodní výměník. Mohlo by to vést ke ztrátě záruky a v horším případě k nenávratnému poškození topidla a újmy na zdraví.